Valentín s Warholom
Warhol bol známy svojou tematicky pestrou tvorbou. Okrem zobrazení, ako sú Marilyn Monroe a Campbell´s Soup Cans, ktoré pozná celý svet, môžeme v umelcovej tvorbe nájsť aj vyobrazenia súvisiace s láskou či zamilovanosťou v podobe rôznych kupidov, srdiečok a symbolov odkazujúcich na lásku. Hlavne 50. roky sú príznačné pre túto tematiku vzhľadom na to, že pracoval ako reklamný grafik a ilustrátor, venoval sa tvorbe ilustrácií a návrhom na pohľadnice. Ešte počas svojich študentských čias na Carnegie Tech Institute umelec dospel k technike blotted line. Tá je príznačná práve pre jeho ranú tvorbu, vyznačuje sa jemnosťou tušovej kresby. Od 60. rokov používal predovšetkým techniku sieťotlač a vytvoril ňou napr. Heart Shaped Candy Box (True Love). Dielo predstavuje bomboniéru v tvare srdca reprezentujúce pravú lásku, o ktorej vypovedá i samotný nápis na obale.
Andy Warhol sa nikdy neoženil, a tak svoju lásku prenášal do svojej práce, ktorou žil, a vďaka nej po ňom ostala hodnotná umelecká zbierka poukazujúca na rôzne témy.
Ako vyzeral Valentín s Warholom?
Napríklad 14. február, 1968 bol Andy Warhol na pracovnej návšteve v University of Minnesota, kde viedol filmové workshopy. Obchodník s umením Gordon Locksley v ten istý deň vo svojom sídle v Minneapolise usporiadal valentínsku party a, prirodzene, Andy na nej nemohol chýbať…
V roku 1986 práve na Valentína Warhol usporiadal autogramiádu svojej knihy „Amerika“ vo Fiorucci. Filmový záznam vytvoril Nelson Sullivan a môžete si ho pozrieť v tomto linku: https://www.youtube.com/watch?…
A ako budete oslavovať Valentína vy?
PaedDr. Veronika Turcmanovičová
© Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, 2023