Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach pokračuje v jarnej edícii audiovizuálnej série pod názvom COVID-EO project/MMUAW 2.0.

Ďalšie video zo série približuje sériu desiatich obrazov, ktorú Andy Warhol nazval: 10 najvýznamnejších Židov 20. storočia. Zobrazuje osobnosti židovskej kultúry, vedy a umenia: Sarah Bernhardt, Louis Brandeis, Martin Buber, Albert Einstein, Sigmund Freud, George Gershwin, Franz Kafka, bratia Marxovci, Golda Meir a Gertrude Stein. Andy Warhol sa v tomto prípade sústredil na portrétnu tvorbu, ktorá je ako téma kompaktná a zjednocuje ju určujúci atribút, v tomto prípade je ním téma židovských osobností. Práve tým sa odlišuje – napríklad – od iných portfólií, ktoré prezentovali buď jednú osobnosť (napríklad Hans Christian Andersen alebo Marilyn Monroe), alebo portrét jednej „sólo“ osobnosti z hudobného alebo filmového sveta (Mick Jagger, James Dean, ELvis Prestley…).

COVID-EO project približuje tvorbu svetoznámych umelcov, ktorých diela sa nachádzajú v expozíciách MMUAW (COVID-19). Tento multimediálny projekt vznikol v úzkej spolupráci Múzea moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach, Fakulty umení TUKE, platformy MAO/DIG a MediaParku. Je súčasťou sprievodných koedukačných aktivít, ktoré nesú podnázov MMUAW 2.0 (Media art upgrade) a zároveň pozýva do expozícií jediného európskeho múzea Andyho Warhola.

• speaker: Martin Cubjak / riaditeľ MMUAW
  • art concept: Richard Kitta, Martin Cubjak